Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, 5. Nesil (5G) Mobil Haberleşme Altyapısının Geliştirme Projelerinin Desteklenmesi Amacıyla Çağrı Programı'na ilişkin bir açıklama yaptı. Uraloğlu, projenin yerli ve milli üretimi teşvik etmeyi amaçladığını belirterek, "Bu projeyle Türkiye'de ilk defa üretici firma, ürünü kullanabilecek operatör ve destekleyici kurum işbirliğiyle yerli ve milli ürün geliştirilmesi yönünde çalışma yapılmış olacak." dedi.

Bakan Uraloğlu, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nda düzenlenen "5. Nesil (5G) Mobil Haberleşme Altyapısının Geliştirme Projelerinin Lansman Töreni"nde, teknolojinin hayatın birçok alanını değiştirdiğini ve dijitalleşen yaşam alanlarının öneminin arttığını belirtti. Mevcut teknolojik altyapıların gerçekleştiremediği özel ihtiyaçların, yeni nesil mobil teknolojileri önemli hale getirdiğini vurgulayan Uraloğlu, ülkelerin sağlıklı iletişim altyapısına sahip olmadan küreselleşen dünyada rekabet edemeyeceğini ifade etti. Uraloğlu, dijital teknolojilerin ekonomik büyümenin önemli bir itici gücü haline geldiğini söyledi.

Bakan Uraloğlu, Türkiye'nin Cumhuriyet'in yeni asrı için hazırlığı yapılan projeleri hızlandıracağını vurgulayarak, "Bu yeni döneme 'Sanayisi güçlü, teknolojisi milli bir Türkiye' vizyonu ve 'Yüksek teknolojiye dayalı, rekabetçi, sürdürülebilir, yerli ve milli bir sanayi yapısı oluşturma' misyonuyla başladık." şeklinde konuştu. Uraloğlu, 5G ağlarının dünya genelinde trilyonlarca dolarlık ekonomik değer ve milyonlarca iş fırsatı yaratacağını belirterek, Türkiye'nin bu dönüşümde lider rol oynamayı hedeflediğini ifade etti.

Uraloğlu, ayrıca Türkiye'de yerli ve milli üretim ekosistemini geliştirmek için 2017'de Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi'ni kurduklarını ve 5G'ye yönelik "Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Haberleşme Şebekesi Projesi"nin geliştirildiğini söyledi. Bu kapsamda, 5 Ocak 2023'te başlatılan "5. Nesil (5G) Mobil Haberleşme Altyapısının Geliştirme Projelerinin Desteklenmesi Amacıyla Çağrı Programı" ile AR-GE desteği verilecek projelerle yerli ve milli üretimin teşvik edilmesinin amaçlandığını belirtti. Uraloğlu, projenin toplamda 200 milyon liralık destek sağlamayı planladığını ifade etti.

UDHAM Başkanı Selami Yazıcı, 5G'nin iletişim ve altyapı alanlarında devrim yaratacağını belirterek, hayatları ve iş dünyasını dönüştürecek bir teknik yenilik olduğunu söyledi. Yazıcı, 5G teknolojisiyle Türkiye'nin daha hızlı, güvenli ve akıllı bir geleceğe doğru ilerleyeceğini vurgulayarak, 

"Bunu da devlet, özel sektör işbirliğiyle yapacak." diye konuştu.

Uraloğlu'nun açıklamalarının ardından, taraflar projeye imzalarını attılar. Türkiye'nin bu önemli adımıyla, yerli ve milli 5G teknolojisinin geliştirilmesine yönelik projelerin teşvik edilmesi hedefleniyor.

Baykar, en büyük 10 ihracatçı firmadan biri oldu Baykar, en büyük 10 ihracatçı firmadan biri oldu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye'nin 5G teknolojisinde yerli ve milli üretim kapasitesini artırmayı amaçlayan bir projeye liderlik etmek üzere atılan bu adımın, ülkenin dijitalleşme ve teknolojik gelişme hedeflerine ulaşmasına önemli katkılar sağlayacağını vurguladı. Yerli ve milli 5G teknolojisinin geliştirilmesiyle Türkiye'nin rekabet gücünün artması, ekonomik büyümesinin desteklenmesi ve teknolojik bağımsızlığının güçlendirilmesi amaçlanıyor.