AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres arasındaki telefon görüşmesine dair yapılan yazılı açıklamada, von der Leyen'in şu ifadelerine yer verildi:

"Komisyon, Gazze için öngörülen mevcut insani yardım paketini derhal 50 milyon avro artırarak toplamı 75 milyon avronun üzerine çıkaracak. Bu yardımların Gazze Şeridi'ndeki ihtiyaç sahiplerine ulaşması için BM ve diğer kuruluşlarla yakın işbirliğimizi sürdüreceğiz. İsrail'in Hamas teröristlerine karşı savunma hakkına saygı göstererek, uluslararası insani hukuka uygun şekilde kendini savunmasını destekliyoruz. Gazze'deki masum sivillere bu bağlamda destek sağlamak için yoğun bir şekilde çalışıyoruz."

Von der Leyen ayrıca kişisel sosyal medya hesabından, "Bu yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını sağlamak için çabalarımızı iki katına çıkaracağız." mesajını paylaştı.

Rusya'nın uzaya silah yerleştirme kararında başarısızlık Rusya'nın uzaya silah yerleştirme kararında başarısızlık

AB Komisyonunun kriz yönetiminden sorumlu üyesi Janez Lenarcic de konuyla ilgili olarak şunları dile getirdi: "Komisyon, Gazze Şeridi'ndeki sivillere insani destek sağlamak için elinden gelen her şeyi yapıyor. AB'nin insani yardımının üç katına çıkarılması, Gazze'deki sivillerin temel ihtiyaçlarının karşılanabilmesine yardımcı olacaktır. İnsani yardıma güvenli ve sınırsız erişim sağlanması büyük önem taşımaktadır."

Ayrıca, AB çatışmanın başladığı günden itibaren Hamas'a tepki göstermiş ve İsrail'i desteklemişti. Ursula von der Leyen ve Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola, dün İsrail'i ziyaret etmişlerdi.

İsrail-Filistin çatışması başladığında, Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail'e "Aksa Tufanı" adıyla kapsamlı bir saldırı başlatmıştı. Gazze'den İsrail'e binlerce roket fırlatılmış ve Filistinli silahlı gruplar Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı'na baskın düzenleyerek burayı ele geçirmişti. Daha sonra bu noktadan İsrail topraklarına sızmışlardı.

İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi'ne saldırı düzenlemiş ve çatışmalar sırasında birçok can kaybı yaşanmıştı. Filistin Sağlık Bakanlığı, Gazze'deki saldırılarda birçok kişinin öldüğünü ve yaralandığını açıklamıştı. Batı Şeria'da da İsrail güçleri ve yerleşimcilerin saldırılarında Filistinliler hayatını kaybetmişti. Ayrıca, İsrail'in saldırıları sırasında birçok gazeteci de hayatını kaybetmişti.