AB Konseyi Başkanı Charles Michel, sosyal medya platformu X'ten yaptığı açıklamada, ay sonunda Brüksel'de Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile yapılacak üçlü görüşmenin hazırlıkları çerçevesinde Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ile telefonda görüştüğünü duyurdu.

Türk savunma sanayii Romanya'da Türk savunma sanayii Romanya'da

Michel, AB'nin normalleşme sürecine bağlılığını vurgulayarak, iki ülke arasında toprak bütünlüğü ile egemenliğe karşılıklı saygı gösterilmesi ve sınır belirlenmesi konusunda ilerleme sağlanması gerektiğini tekrarladığını aktardı. Ayrıca, Karabağ Ermenilerinin güvenliği ve haklarının uzun vadede garanti altına alınmasının önemine dikkat çekti.

AB, Fransa, Almanya ve Ermenistan liderleri, 5 Ekim'de İspanya'nın Granada kentinde bir araya geldi. Michel, Aliyev'in toplantıya katılmadığını açıkladı ve Brüksel'de üçlü görüşme yapılacağını duyurdu. Görüşmenin gündeminde Karabağ'daki son gelişmelere bağlı olarak sınır belirleme çalışmalarının ilerletilmesi, alıkoyulanların karşılıklı iadesi, kayıp kişiler ve mayın temizleme dosyalarında ilerleme sağlanması bekleniyor.