Kafkas Kartalı 2024 tatbikatı sona erdi Kafkas Kartalı 2024 tatbikatı sona erdi

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Hiçbir şey Hamas'ın İsrail'e yönelik vahşi terör saldırılarını haklı gösteremez. İsrail halkıyla tam dayanışma içindeyiz." ifadelerini kullandı. Michel ayrıca, İsrail'in kendini uluslararası hukuka uygun bir şekilde savunma hakkını kullanması gerektiğini vurguladı.

Michel, "Ortaya çıkan trajedinin Avrupa için birçok sonucu var" değerlendirmesini yaparak, AB liderlerini olağanüstü bir toplantıya çağırdığını duyurdu. AB Konseyi tarafından yapılan açıklamada, AB liderlerinin 26-27 Ekim tarihlerinde Brüksel'de bir araya gelecekleri ve konunun önemi nedeniyle öncesinde olağanüstü bir zirve düzenleneceği belirtildi. Toplantının lojistik nedenlerle video konferans yoluyla gerçekleşeceği ifade edildi.

AB, İsrail-Filistin çatışmasının başladığı günden itibaren Hamas'a karşı tepki gösterirken, İsrail'e destek açıklamaları yapmıştı. AB Dışişleri Bakanları, İsrail'in kendini savunma hakkını uluslararası hukuka uygun bir şekilde kullanması gerektiğine vurgu yaparak Gazze'deki insani duruma dikkat çekmişti. AB Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen ve Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola, İsrail'i ziyaret ederek Gazze'ye yapılacak yardımı artırma taahhüdünde bulunmuştu. Von der Leyen, Gazze'ye yapılacak yardımı 50 milyon avro artırarak toplamı 75 milyon avroya çıkaracaklarını açıklamıştı.