Belçika'nın başkenti Brüksel'de, AB liderlerinin katılımıyla düzenlenen zirvede yayımlanan sonuç bildirgesine göre, liderler Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne sarsılmaz desteklerini yineledi. AB'nin Ukrayna'ya ekonomik, siyasi, askeri ve insani yardımlar sağlama kararlılığını teyit eden liderler, Rusya'nın sivilleri ve sivil altyapıyı hedef alan saldırılarını şiddetle kınadı.

Liderler, Ukrayna'ya hava savunma sistemleri, mühimmat ve füzeler gibi askeri yardımların artırılması ve teslimatlarının hızlandırılması çağrısında bulundu. Bu doğrultuda, Avrupa Barış Fonu kapsamındaki kararların hızla uygulanması gerektiğini belirttiler. AB'nin, Ukrayna ordusunun askeri eğitim ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Avrupa Birliği Askeri Yardım Misyonu'nun (EUMAM) kapasitesini artırmaya hazır olduğu ifade edildi.

Rusya, ABD'nin aldığı önlemlere karşı nükleer füzelerin konuşlandırılma olasılığını tartışmaya açtı Rusya, ABD'nin aldığı önlemlere karşı nükleer füzelerin konuşlandırılma olasılığını tartışmaya açtı

Rusya'nın dondurulmuş varlıklarından elde edilen karların ilk ödemesinin yaz bitmeden yapılması ve yıl sonuna kadar yaklaşık 50 milyar avro ek finansman sağlanması planlanıyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Brüksel'deki zirvede AB, Estonya ve Litvanya ile güvenlik anlaşmaları imzaladı. Ukrayna'nın AB ile imzaladığı anlaşma, modern askeri ekipman tedariki, personel eğitimi, mayın temizleme, nükleer ve siber güvenlik desteği gibi savunma garantilerini içeriyor. Ayrıca, AB üyeliğine destek, finansal yardımlar, Ukraynalı mültecilerin korunması, savaş suçlarından sorumlu olanların yargılanması, Rusya'ya yaptırımların devamı ve dondurulan Rus varlıklarının Ukrayna'nın yeniden inşası ve ekonomisinin desteklenmesi için kullanılması taahhüt ediliyor. Bu anlaşmanın, Ukrayna NATO'nun güvenlik şemsiyesine girene kadar yürürlükte kalması planlanıyor.

Ukrayna, daha önce ABD, İngiltere, Almanya, Fransa, Danimarka, Kanada, İtalya, Hollanda, Finlandiya, Letonya, İspanya, Belçika, Portekiz, İsveç, Norveç, İzlanda ve Japonya ile benzer anlaşmalar imzalamıştı.