Başkan Biden, Avustralya Başbakanı Anthony Albanese ile Beyaz Saray'da düzenlediği ortak basın toplantısında, Güney Çin Denizi'ndeki ihtilaflı sularda meydana gelen çarpışmalara ilişkin konuştu.

Başkan Biden, Çin Sahil Güvenliğine ait gemilerin olay anında bölgede "tehlikeli ve yasa dışı" şekilde hareket ettiğini aktardı.

Filipinler'in, münhasır ekonomik bölgesinde rutin bir ikmal görevi yaptığını belirten Biden, "Çok açık olmak istiyorum. ABD'nin, Filipinler'in savunmasına bağlılığı sarsılmazdır." diye konuştu.

Biden, "Filipinler'e ait hava araçlarına ya da askeri güçlere yapılacak herhangi bir saldırı, Filipinler'le Karşılıklı Savunma Anlaşmamızı uygulamaya koyacaktır." dedi.

İran'ın kamikaze İHA'ları İsrail'i hedef aldı İran'ın kamikaze İHA'ları İsrail'i hedef aldı

Filipinler Haber Ajansı (PNA) haberine göre, Savunma Bakanı Gilberto Teodoro Jr, Çin'in Filipinler'i "ABD'nin kuklası" gibi göstermeye çalıştığını öne sürerek bu söylemin tüm Filipinler için hakaret olduğunu belirtti ve ülkelerini Çin'in bu hakaretine karşı durmaya davet etti.

Filipinler, Güney Çin Denizi'ndeki ihtilaflı sularda Çin Sahil Güvenliği gemisi ile bir milis gemisi arasında yaşanan çarpışmaları şiddetle kınamış ve Çin'in bu eylemlerini tehlikeli ve yasa dışı olarak değerlendirmişti.

Editör: Mustafa Yıldız