Wall Street Journal'ın 10 Nisan tarihli haberine göre, ABD'nin Ukrayna'ya sağladığı İHA'ların cephede istenilen etkiyi sağlamadığı belirtiliyor.

Ukrayna'daki savaş alanlarında kullanılan küçük insansız hava araçları (İHA), beklenen performansı gösteremedi. Ukraynalı yetkililer, ABD'den tedarik edilen İHA'ların pahalı ve arızaya açık olduğundan şikayetçi.

İran, helikopter kazası için ABD'den yardım istedi İran, helikopter kazası için ABD'den yardım istedi

Ukraynalı yetkililer ve eski ABD savunma yetkilileri, İHA'ların pahalı, arızaya meyilli ve tamiri zor olduğunu vurguluyor. Ayrıca, Rus elektronik harp sistemlerine karşı da hassas olan bu İHA'ların rotalarından saparak kaybolma riski taşıdığı biliniyor. Ukrayna, bu nedenle daha uygun fiyatlı ve hazır donanıma sahip Çin dronlarına yönelmeye başladı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, Şubat ayında Ukrayna Silahlı Kuvvetleri'nde İHA'lar için ayrı bir birim oluşturulmasını öngören bir kararname imzaladı.

Stratejik Endüstriler Bakan Yardımcısı Hanna Hvozdiar ise Ukrayna'nın her ay 150.000 drone üretme kapasitesine sahip olduğunu ve yıl sonuna kadar 2 milyon drone üretebileceğini belirtti.