ABD ordusu, İran saldırılarını bahane ederek terör örgütü PKK/YPG'yi güçlendirmeye devam ediyor. Amerikan Deniz Hava Komutanlığı'nın (NAVAIR) CENTCOM için acil olarak talep ettiği 'EAGLS' adlı hava savunma sistemi, dron ve SİHA'ları vurmak için özel olarak geliştirildi. Sistem, zırhlı araç üzerine monte edilen lazer güdümlü roketlerle kara hedeflerine karşı da etkili bir şekilde kullanılabiliyor.

EAGLS, modüler yapısıyla asimetrik tehditlere karşı öne çıkıyor. Aracın üzerinde bulunan 4 adet radar sayesinde 360 derece sürekli tarama yapabilen sistem, Kanadalı Wescam firmasının gelişmiş elektro-optik kamerasıyla hedef takibi yaparak, lazer işaretlemesi sonrasında hava hedeflerine kısa aralıklarla 4 adet APKWS-II güdümlü roketi ateşliyor.

Boeing'in Starliner mekiğinin astronotlu uçuşu ertelendi Boeing'in Starliner mekiğinin astronotlu uçuşu ertelendi

ABD ordusu, acil ihtiyaç kapsamında silah tedarikini ihaleye çıkmadan sağlayabiliyor ancak bu durumda sözleşmenin gerekçesi açıklanmak zorunda. NAVAIR, sistemlerin derhal bölgeye gönderilmesini isteyerek, "Eğer tedarik derhal yapılmazsa ABD kuvvetleri, harekât alanında gerekli olan kritik anti-İHA sistemlerine sahip olamayacak" ifadesini kullanıyor.

PKK/YPG'ye tahsis edilecek EAGLS sistemi, VAMPIRE sisteminde olduğu gibi 70mm'lik lazer güdümlü roketlerle donatılmış durumda. Her iki sistemde kullanılan APKWS-II roketi, 12 kilometre menzilde her türlü hava ve kara hedefine karşı etkili bir şekilde kullanılabiliyor.

ABD destekli terör örgütleri, Türkiye'nin güney sınırlarını tehdit eden bir faktör haline gelmiş durumda. Ancak Irak'taki ortak operasyonlarla PKK/YPG'nin bölgeden temizlenmesi hedefleniyor. PKK/YPG'nin Suriye'deki varlığı ise ABD özel kuvvetleri desteğiyle ve eğitim faaliyetleriyle devam ediyor.