Hindistan yerli olarak üretilen Zorawar tanklarının denemelerine başladı Hindistan yerli olarak üretilen Zorawar tanklarının denemelerine başladı

M-SHORAD, 5. Tabur, 4. Hava Savunma Topçu Alayı tarafından kullanılan bir sistem olarak öne çıkıyor. Rusya ve Çin gibi potansiyel düşmanlara karşı artan endişelere yanıt olarak konuşlandırılan M-SHORAD, ABD Ordusu'nun modern hava savunma yeteneklerini önemli ölçüde güçlendiriyor.

Dinamik Stryker 8×8 zırhlı araca entegre edilen M-SHORAD sistemi, kara kuvvetleri için çeşitli hava tehditlerine karşı temel hava savunması sağlayarak benzersiz bir hareketlilik ve çeviklik sunuyor.

M-SHORAD'ın teknolojik donanımı oldukça güçlü. Çok yönlü bir RiwP (Yeniden Yapılandırılabilir Entegre Silah Platformu) Tareti, kısa ve orta mesafelerdeki hedefleri vurmak için bir Stinger füze fırlatıcısı ve doğru hedef tanımlama ve izleme için gelişmiş MX-GCS EO / IR sistemi içeriyor.

Ayrıca, sistem, havadaki hedeflere karşı güçlü bir XM914 30 mm otomatik top, yakın mesafeli savunma için bir M240 7.62 mm makineli tüfek ve karadan havaya dört Stinger füzesi ile donatıldı.

M-SHORAD, Dost veya Düşman Tanımlama (IFF) Anteni ve sofistike bir radar gibi özelliklere sahip olmasıyla operasyonel güvenliği artırırken dost ateşi olaylarını en aza indiriyor.

Editör: Merve Tuç