İsrail savaş uçakları Nasrallah konuşurken Beyrut semalarında ses hızını aştı İsrail savaş uçakları Nasrallah konuşurken Beyrut semalarında ses hızını aştı

ABD'ye ait savaş uçakları, Suriye-Ürdün sınırında sabah erken saatlerden itibaren operasyonlarını artırdı. Stratejik bir konumda bulunan ve "Kule 22" olarak bilinen bölgede, Ürdün toprakları içinde gerçekleşen bir insansız hava aracı saldırısında 3 Amerikan askeri hayatını kaybetti. Pentagon, Suriye ve Ürdün sınırında meydana gelen bu saldırıya karşılık verileceğini açıkladı. İran ise, bölgedeki direniş güçlerinin İran'dan talimat almadığını belirtti.

ABD savaş uçakları, saldırının gerçekleştiği Kule 22 Üssü ve Suriye sınırına yakın olan Tenef Üssü üzerinde uçuşlarını sürdürüyor. Beyaz Saray'ın yaptığı açıklamaya göre, ABD Başkanı Joe Biden, Ürdün'ün kuzeydoğusunda, Suriye sınırına yakın bir konumda bulunan Amerikan güçlerine yapılan insansız hava aracı saldırısında 3 Amerikan askerinin öldürüldüğünü ve çok sayıda askerin yaralandığını duyurdu.

Biden, saldırı hakkında bilgi toplama sürecinin devam ettiğini ve bunun İran destekli radikal militan gruplar tarafından yapıldığını belirtti. Saldırının sorumlularının, ABD'nin belirleyeceği bir zaman ve yöntemle karşı karşıya kalacaklarını ifade eden Biden, bu mücadelede kararlılıkla devam edeceklerini vurguladı.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı'nın (CENTCOM) yaptığı açıklamada, Ürdün'ün kuzeydoğusunda gerçekleşen ve tek taraflı yapılan insansız hava aracı saldırısının 3 Amerikan askerinin ölümüne ve 34 kişinin yaralanmasına sebep olduğu bildirildi. ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris ise terörizmle mücadeleye devam edileceğini ve saldırının tüm sorumlularından hesap sorulacağını belirtti.