ABD Temsilciler Meclisi, Savunma Bakanlığı (Pentagon) bütçesinden ayrılan ve Ukrayna'ya 300 milyon dolarlık yeni yardım sağlanmasını öngören tasarıyı oyladı. Oylamada, tasarı 311 "evet" oyu karşısında 117 "hayır" oyu alarak kabul edildi.

Çin, Tayvan'ın etrafını kuşatan kapsamlı askeri tatbikata başladı Çin, Tayvan'ın etrafını kuşatan kapsamlı askeri tatbikata başladı

Bu tasarı, Ukrayna'ya yapılacak yardımların 2024 Pentagon bütçesine dahil edilmesi konusunda Cumhuriyetçiler ile Demokratlar arasında gerilime neden olmuştu. Ancak Temsilciler Meclisi, Ukrayna'ya destek sağlayan bu tasarıyı onayladı.

Ayrıca, Temsilciler Meclisi, Pentagon'un 826 milyar dolarlık bütçesini de onayladı, ancak bu onayın ABD'de potansiyel bir hükümet kapanmasını önlemeyeceği belirtildi.

Meclis ayrıca Dışişleri Bakanlığı'nın bütçesini de onayladı. Şu anda ABD hükümeti, Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasındaki bütçe anlaşmazlığı nedeniyle bir hükümet kapanma riskiyle karşı karşıya.

Federal hükümetin kapanması durumunda, Kongre'nin bütçeyi zamanında onaylayamadığı dönemlerde geçici bütçelerle devam edilir. Ancak geçici bir bütçenin de onaylanamadığı durumlarda federal hükümet, hayati hizmetler dışındaki tüm faaliyetlerini askıya alır. Bu dönemde kamu çalışanlarının bir kısmı zorunlu izne çıkarılır ve maaşlarını alamaz. "Hayati personel" kategorisine giren çalışanlar ise genellikle görevlerine devam ederler.