Son on günde, Suriye ve Irak'taki ABD üsleri, kimlikleri belirsiz insansız hava araçları (SİHA'lar) ve karadan karaya atılan silahlarla en az 10 saldırıya maruz kaldı.

Suriye'de, 19 Ekim tarihinde, ABD askerlerinin konuşlu bulunduğu Deyrizor ilindeki Koniko gaz tesislerine SİHA saldırıları gerçekleştirildi.

Aynı ayın 23 Ekim tarihinde, ABD askerlerinin bulunduğu Tenef askeri üssü ve Haseke ilindeki üsler, gün içinde üç farklı saldırıya hedef oldu.

24 Ekim'de, ABD askerlerinin bulunduğu Haseke'nin Şeddadi ilçesindeki üs ile Deyrizor'daki Ömer petrol sahasına eş zamanlı roket saldırıları düzenlendi.

25 Ekim'de, ABD askerlerinin görev yaptığı Haseke'deki Harab Cebir üssü de roket saldırılarına maruz kaldı.

26 Ekim'de ise, ABD askerlerinin konuşlu olduğu Şeddadi üssü ile Deyrizor'daki Koniko gaz tesisleri ve çevresi roket saldırılarına hedef oldu.

ABD, Suriye'nin Haseke, Rakka ve Deyrizor illerinde bir dizi üssü ve askeri noktayı kullanmaktadır. Bu bölgelerdeki üsler, PKK/YPG kontrolündeki bölgelerin yakınında bulunmaktadır.

Irak'ta da ABD'ye ait Ayn el-Esed Askeri Üssü, Harir Hava Üssü, Victory Askeri Üssü ve Erbil Uluslararası Havalimanı'ndaki üsler, Ekim ayı boyunca en az 10 kez SİHA saldırılarına hedef olmuştur.

Pentagon basın sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, bu saldırılarla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "17-26 Ekim tarihleri arasında ABD ve koalisyon güçlerinin Irak'ta en az 12, Suriye'de 4 kez tek yönlü taarruz dronları ve roketlerle saldırıya uğradığını söyleyebilirim" dedi.

ABD'nin Suriye'deki varlığı 2014 yılında terör örgütü DEAŞ'a karşı hava saldırılarıyla başlamıştır. 2014 yılının sonlarından itibaren ABD güçleri, Deyrizor, Rakka ve Haseke illerinde bir dizi üsse yerleşmiştir.

Dondurulan Rus varlıkları Ukrayna savunması için kullanacak Dondurulan Rus varlıkları Ukrayna savunması için kullanacak

ABD, terör örgütü YPG/PKK'ya destek vermeye devam etmekte ve Suriye'nin çeşitli bölgelerinde petrol sahaları civarında bir dizi üs ve askeri noktada varlık göstermektedir.

Suriye'deki ABD birlikleri ile İran destekli gruplar arasında bu bölgelerde sık sık çatışmalar yaşanmaktadır. ABD ordusu, kendi birliklerini İran destekli grupların saldırılarına karşı korumak için üslerine hava savunma sistemleri eklemiştir.