Şirket, Bulgaristan Hava Kuvvetleri'nin envanterinde bulunan L-39 Albatros uçakları için başlatılacak olan modernizasyon sürecine öncülük edecek. Şirketin yaptığı açıklamaya göre, sözleşme kısmen uçak sistemlerinin modernizasyonunu içeriyor.

İsrail savaş uçakları Nasrallah konuşurken Beyrut semalarında ses hızını aştı İsrail savaş uçakları Nasrallah konuşurken Beyrut semalarında ses hızını aştı

Hizmet ömrü uzatılacak

Modernizasyon kapsamında, uçaklara daha gelişmiş Batılı aviyonik sistemleri entegre edileceği ve navigasyon, iletişim ve kayıt ekipmanları güncelleneceği belirtildi. Ayrıca, uçaklara havadan havaya füze, yakıt ikmal çubuğu ve gece görüş gözlüğü ile uyumlu bir kokpit eklenmesi planlanıyor. Bu modernizasyon sayesinde, uçakların hizmet ömrünün yaklaşık olarak 7,5 yıl daha uzatılması hedefleniyor.

Aero Vodochody Satış Başkan Yardımcısı Filip Kulštrunk, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "İhalenin başarıyla tamamlanmasından ve efsanevi L-39 Albatros eğitim uçağının başka bir kullanıcısını destekleme fırsatından dolayı çok mutluyum. Uçaklarımızın mevcut kullanıcılarıyla ilişkileri güçlendirmek ve geliştirmek için sistematik olarak çalışıyoruz. Böylece Bulgaristan, uçaklarının revizyonunu ve kısmi modernizasyonunu tercih eden müşteriler arasına katılıyor" ifadelerini kullandı.

Yeni almak yerine eskisi modernize edilecek

Bulgaristan Hava Kuvvetleri, NATO üyeliği sürecinde başlattığı modernizasyon çabaları kapsamında, eski Sovyet dönemine ait uçak sistemlerini güncelleyerek günümüz standartlarına uyumlu hale getirmeyi hedefliyor. Çünkü ülke içindeki ekonomik durum son model teknolojik sistemlerin tedarik edilmesine olanak sağlayamıyor.