Ukrayna'nın Azov Tugayı'na uygulanan silah yasağı kaldırıldı Ukrayna'nın Azov Tugayı'na uygulanan silah yasağı kaldırıldı

Arap Birliği dışişleri bakanları, İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarını ele almak üzere Mısır'ın başkenti Kahire'de olağanüstü bir toplantı düzenledi.

Fas Dışişleri Bakanı Nasır Burita, toplantıda yaptığı konuşmada, Filistin topraklarında yaşanan trajik durumun, bölge genelinde tahmin edilemez sonuçlar doğurabileceğini belirtti. Saldırıların son günlerde artan şiddeti ve kanlı olaylarla benzeri görülmemiş bir seviyeye ulaştığını ifade etti. Saldırılar sonucunda yüzlerce kişinin hayatını kaybettiğini, binlercesinin yaralandığını ve 170 binden fazla kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığını vurguladı. Gazze Şeridi'nin su, gıda ve yakıt sıkıntısı içinde olduğunu, bu durumun trajik olduğunu ifade etti.

Sivillerin hedef alınmasının büyük bir endişeye sebep olduğunu ve bölgedeki barış umutlarını yok ettiğini kaydeden Burita, uluslararası insani hukuka göre Filistinlilere koruma sağlanması çağrısında bulundu.

Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi de Gazze'deki felaketin acil ve etkili müdahale gerektirdiğini söyledi. Ürdün olarak Gazze'ye yönelik saldırıların durması gerektiğini ve aksi takdirde bölgenin şiddetin kuşatması altına girebileceği uyarısında bulunduklarını ifade etti. Gazze'ye su, yakıt, gıda ve insani yardımların hemen ulaştırılması gerektiğini belirtti.

Cezayir Dışişleri Bakanı Ahmed Attaf ise uluslararası toplumun, Filistin meselesine karşı uyguladığı çifte standardı açığa çıkarması gerektiğini söyledi. İsrail'in Filistin halkının çaresiz olduğunu düşünerek hata yaptığını ifade etti.