BM Güvenlik Konseyi'nde Filistin sorununa ilişkin düzenlenen oturumda, Mısır, Suudi Arabistan, Ürdün ve Cezayir dışişleri bakanları önemli açıklamalarda bulundular.

Çin, Tayvan'ın etrafını kuşatan kapsamlı askeri tatbikata başladı Çin, Tayvan'ın etrafını kuşatan kapsamlı askeri tatbikata başladı

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, "Gazze Şeridi'nde derhal ve koşulsuz sürdürülebilir bir ateşkesin olması gerektiğini" belirtti.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Farhan, uluslararası toplumun İsrail'in Gazze sakinlerine yönelik uyguladığı toplu cezalandırmayı ve yerinden edilme girişimini durdurma konusundaki başarısızlığını eleştirdi. Bin Farhan, Güvenlik Konseyi'nin sessizliğinin kabul edilemez olduğunu ve askeri operasyonun sona ermesi, sivil koruma, ablukanın kaldırılması ve yardımların girişinin temin edilmesi için harekete geçme zamanının geldiğini vurguladı.

Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi, İsrail'e destek verenlerin adil ve kapsamlı barışa destek verme yükümlülüğü taşıdığını ifade etti. Safedi, Filistinlilere karşı sorumluluğu olanların öldürülmeyi durdurma ve adil barışa destek verme yükümlülüğü olduğunu söyledi. Ayrıca işgalin yarattığı krizin komşu ülkelere yayılma tehdidi oluşturduğunu ve bu tehdide karşı koymaya hazır olduklarını belirtti.

Cezayir Dışişleri Bakanı Ahmed Attaf ise Gazze Şeridi'ndeki haksız kuşatmanın kaldırılmasını, bombardımanın sona ermesini ve yerinden edilmeyi durdurulmasını yakın vadede beklediklerini ifade etti.