Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de, Uluslararası Uzay Federasyonu (IAF) tarafından düzenlenen "74. Uluslararası Uzay Kongresi (IAC)" devam ediyor ve Türkiye Uzay Ajansı (TUA) platin sponsor olarak destek veriyor. Kongre kapsamında düzenlenen fuarda, Türkiye'nin en büyük savunma elektroniği kuruluşu olan ASELSAN da ürün ve hizmetlerini tanıtıyor.

ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı Yaman, AA muhabiri ile yaptığı açıklamada, Uluslararası Uzay Kongresi'nin tüm küresel uzay aktörlerini bir araya getiren önemli bir etkinlik olduğunu ve bu etkinliğin Azerbaycan gibi kardeş bir ülkede düzenlenmesinin kendilerini mutlu ettiğini belirtti. Yaman, burada bulunmaktan büyük memnuniyet duyduklarını ifade etti.

CANiK TTI Combat, Teksas’da da gözde oldu CANiK TTI Combat, Teksas’da da gözde oldu

Yaman, TUA'nın önderliğinde kurulan Türkiye standında ASELSAN olarak yer aldıklarını ve hem kongre hem de fuara büyük ilgi gösterildiğini vurguladı.

ASELSAN'ın Azerbaycan'da 30 yıl boyunca faaliyet gösterdiğini ve bu süre içerisinde 25 yıl boyunca "ASELSAN Bakü" adlı bir şirketle iş birliği yaptıklarını açıkladı. Ayrıca, Türkiye'de kullandıkları teknolojilerin Azerbaycan tarafından da kullanılmasını istediklerini belirtti. Özellikle haberleşme, savunma ve elektronik alanlardaki birçok sistemlerinin Azerbaycan'da yoğun bir şekilde kullanıldığını dile getirdi.

Yaman, Azerbaycan'da ASELSAN üretimi telsiz ve uydu haberleşme sistemlerinin yaygın bir şekilde kullanıldığını ve askeri birimlere bu sistemleri sağladıklarını söyledi. Bu sistemler sayesinde herhangi bir altyapı kurulumu gerekmeksizin sahada taktik sistemlerle birlikler arasında iletişim kurulabildiğini ve uydu haberleşmesinin bu süreci desteklediğini açıkladı. ASELSAN'ın uydu haberleşmesi terminalleri ve radyolink sistemleri gibi ürünleri bu amaçla tasarladığını ekledi.