Türkiye'nin öncü savunma sanayii şirketi ASELSAN'ın CENK-S Radarı, 19 Ocak 2024 tarihinde gerçekleştirilmesi beklenen bir törenle TCG İSTANBUL'un envanterine girecek.

CENK-S Radarı, özellikle geminin hava savunma radar görevini üstlenecek ve hava araçları, füzeler, su üstü araçlarının tespit ve teşhisine olanak sağlayacak. Aynı zamanda, Türk Donanması'nın önceki dönemde kullanmakta olduğu yabancı bir radar sistemine olan bağımlılığını sonlandırarak bağımsızlığını artırmış olacak.

ACV-30'un ilk test aracı BAE Systems tarafından teslim edildi ACV-30'un ilk test aracı BAE Systems tarafından teslim edildi

CENK-S Radarı, Fransa merkezli Thales şirketi tarafından geliştirilen Smart-S Mk2 Radarı'na alternatif olarak öne çıkıyor. GaN tabanlı katı hal gönderme/alma modülleri, gelişmiş Sayısal İşaret İşleme mimarisi, darbe sıkıştırma özelliği, çoklu hedef takibi gibi özellikleriyle dikkat çeken radar, modern ve özgün bir mimariye sahip.

ASELSAN'ın CENK-S Radarı ayrıca, ihtiyaca ve gelişen tehdit ortamına hızla uyum sağlayabilme, yüksek hızda iz güncelleme, hassas konum bilgisi sağlama ve hızlı bakım/onarım imkanı gibi avantajlar sunuyor