ASELSAN, NATO'nun CWIX 2024 Tatbikatı'na devrim niteliğinde komuta kontrol sistemleriyle katıldı.

Türksat 6A'nın fırlatılmasında geri sayım başladı Türksat 6A'nın fırlatılmasında geri sayım başladı

Şirketten yapılan açıklamaya göre, CWIX 2024 Tatbikatı 3-21 Haziran tarihleri arasında Polonya’nın Bydgoszcz kentinde gerçekleştirildi. Bu tatbikatta NATO'nun komuta kontrol yetenekleri başarıyla test edildi. ASELSAN da NATO üyesi ülkelerin sistemlerini sergilediği bu etkinlikte yer aldı.

ASELSAN, 27 NATO üyesi ve iki ortak ülkenin katıldığı geniş kapsamlı tatbikatta HERİKKS hava savunma erken ikaz ve komuta kontrol sistemi, RADNET-II radar ağı yönetim sistemi (HAKİM-RAD) ve KOCATEPE muharebe sahası yönetim sistemi ile dikkat çekti. ASELSAN, bu faaliyet kapsamında mevcut ve gelecekteki yeteneklerini test ederek milli sistemlerinin deneysel yetkinliklerini de keşfetme fırsatı buldu.

ASELSAN’ın özgün sistem çözümleri, NATO üyesi ülkelere ait sistemlerle gerçekleştirilen denemelerde tam not aldı. Tatbikatta, olgunlukları değişen 480'den fazla yetenek test edildi ve katılımcılar, gelecekteki tatbikatlara ve yetenek geliştirme çabalarına katkıda bulunacak 26 binden fazla test vakası gerçekleştirdi.

Açıklamaya göre, ASELSAN tarafından geliştirilen HERİKKS, taktik sahadaki hava savunma unsurları arasında bir bilgisayar ağı kurarak, hava savunma faaliyetlerini yöneten bir komuta kontrol sistemi olarak öne çıkıyor. Sistem, hava savunma radarlarından alınan bilgileri birleştirerek gerçek zamanlı hava resmi oluşturuyor. HERİKKS, tehdit değerlendirme ve silah tahsis algoritması ile en uygun hedef-silah tahsislerini sağlıyor ve 2001 yılından bu yana aktif olarak kullanılıyor.

KOCATEPE muharebe sahası yönetim sistemi, kolordu seviyesinden tek er seviyesine kadar komuta yeri ve bağlı muharip unsurların dijital entegrasyonunu sağlıyor. RADNET-II radar ağı yönetim sistemi (HAKİM-RAD) ise yeni nesil bir radar yönetim sistemi olarak öne çıkıyor.