Bilinmeyen kaynak bir hipotonik durum teşhisi ile 24 Eylül'de başkent Bakü'deki bir hastaneye kaldırılan Ganire Paşayeva, yoğun bakım ünitesindeki tedavisine rağmen yaşamını yitirdi.

Ganire Paşayeva, 24 Mart 1975'te Azerbaycan'ın Tovuz şehrinde doğdu. Azerbaycan Tıp Üniversitesi Pediatri Bölümü'nü ve Bakü Devlet Üniversitesi Uluslararası Hukuk Bölümü'nü başarıyla tamamladı. Televizyonculuk kariyerine 1998 yılında adım atan Paşayeva, medya dünyasında kendisine sağlam bir yer edindi.

2005 yılında, Haydar Aliyev Fonu'nun Halkla İlişkiler Departmanı'nın başına getirildi. Bu görevin ardından 6 Kasım 2005'te gerçekleşen parlamento seçimlerinde Tovuz Milletvekili olarak seçilen Paşayeva, mecliste farklı görevler üstlendi.

Kafkas Kartalı 2024 tatbikatı sona erdi Kafkas Kartalı 2024 tatbikatı sona erdi

Son olarak, Milli Meclis'in Kültür Komisyonu başkanlığı görevini yürütüyordu. Ayrıca, Türkiye'de bir dizi etkinliğe katılarak Türk dünyası üzerine yazılar ve konuşmalar gerçekleştirdi. Paşayeva, Türkiye'nin güçlenmesinin Türk dünyasının güçlenmesi anlamına geldiğine inanıyordu.

Bekar olan Paşayeva, İngilizce ve Rusça dillerini akıcı bir şekilde konuşabiliyordu. Ganire Paşayeva'nın vefatı, Azerbaycan'da ve Türk dünyasında büyük bir kayıp olarak hissediliyor.