Uluslararası Uzay Federasyonu (IAF) tarafından düzenlenen kongrenin açılışı, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in katılımıyla yapıldı. IAC 2023 etkinliğine Türkiye'den Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar ve Türkiye'nin ilk milli astronotları Alper Gezeravcı ile Tuva Cihangir Atasever katıldı. Ayrıca, TEKNOFEST'te projeler geliştiren 500 yarışmacı da etkinlikte yer aldı.

Cumhurbaşkanı Aliyev, konuşmasında böyle bir organizasyona ev sahipliği yapmanın kendileri için bir onur olduğunu ifade etti. Azerbaycan'ın, üç farklı uyduya sahip olduğunu ve uzay teknolojilerini geliştirmeye devam edeceklerini vurguladı.

Aliyev, Azerbaycan'ın 10 yıldan fazla süredir uluslararası uzay topluluğunun bir üyesi olduğunu belirterek, bu kongrenin ülkelerinde uzay teknolojisinin gelişimine ivme katacağını dile getirdi.

Azerbaycan'ın dış politikası, ekonomisi ve uluslararası işbirlikleri hakkında bilgi veren Aliyev, ülkeleriyle olan ilişkilerini vurgulayarak Azerbaycan'ın enerji ve ulaştırma projeleri ile dünya enerji güvenliğine katkı sağladığını ve güvenilir bir işbirliği ortağı olduğunu ifade etti.

ASELSAN üretkenlik için yapay zeka kullanımını zorunlu görüyor ASELSAN üretkenlik için yapay zeka kullanımını zorunlu görüyor

Aliyev ayrıca, bölgedeki durum ve Karabağ'ın işgaline son verme konusuna da değindi ve şu anda barış ve işbirliğine odaklandıklarını söyledi.

Kongre, 101 ülkeden 5 binin üzerinde katılımcının katıldığı oturumlar ve sergilerle 6 Ekim'e kadar devam edecek. 2026'daki kongrenin Türkiye veya Polonya gibi aday ülkelerden nerede gerçekleştirileceği bu etkinlikte netlik kazanacak.