Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Azerbaycan'da düzenlenen 74. Uluslararası Uzay Kongresi'nde (IAC) yaptığı konuşmada, uzaya adanmış en büyük etkinliğe katılmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.

Kacır, uzay teknolojilerinin iletişimden güvenliğe kadar birçok alanda dönüşümü şekillendiren rolünün artmaya devam ettiğini belirtti. Konuşmasında şu ifadeleri kullandı: "Ancak hala geçerliliğini koruyan bir soru var, tüm insanlık uzaydan faydalanabilecek mi? Tarih boyunca farklı bölgelerden ve medeniyetlerden gelen araştırmacılar ve mucitler, uzaydaki bilimsel araştırmalara katkı sağladılar. Kimseyi geride bırakmadan herkesin bu yolculukta yer alması için birlikte çalışmalıyız. Türkiye'de, milletimizin yüksek teknoloji toplumuna dönüşme hedefi doğrultusunda yoğun bir çaba bulunuyor."

Çin, ileri teknoloji 4 gözlem uydusunu fırlattı Çin, ileri teknoloji 4 gözlem uydusunu fırlattı

Kacır ayrıca, dünyanın dört bir yanından katılımcıları ağırlayan büyük teknoloji etkinliklerini düzenlediklerini ve Türkiye'nin 2026'da IAC'ye Antalya'da ev sahipliği yapma adaylığını destekleme konusunda kararlı olduklarını belirtti.

Bakan Kacır, Bakü ve IAC temasları çerçevesinde Azerbaycan Ekonomi Bakanı Mikayıl Cabbarov ve Birleşik Arap Emirlikleri Halk Eğitimi ve İleri Teknoloji'den Sorumlu Devlet Bakanı Sarah Al Amiri ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi.