HÜRJET ve GÖKBEY birlikte dünya sahnesine çıkacak HÜRJET ve GÖKBEY birlikte dünya sahnesine çıkacak

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Baykar'ın Türkiye'nin en büyük 10 ihracatçı firmasından biri olduğunu vurgulayarak, "Son 3 yıldır savunma ve havacılık sektöründe açık ara ihracat lideriyiz. Türkiye ihracat tarihinde ilk kez bir savunma ve havacılık firması ilk 10 ihracatçı arasına girdi." dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından düzenlenen "İhracatın Şampiyonları" ödül töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi. Baykar, savunma ve havacılık sanayi sektöründe ihracat şampiyonu olarak Türkiye'nin en büyük 10 ihracatçı firmasından biri oldu. Haluk Bayraktar, ödülü Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın elinden aldı.

Haluk Bayraktar, X platformundaki açıklamasında, Baykar'ın son 3 yıldır savunma ve havacılık sektöründe açık ara ihracat lideri olduğunu ve yüksek teknolojiye sahip SİHA'lar alanında dünyanın en çok ülkesine ihracat yapan firma olduklarını belirtti. Bayraktar, "Türkiye ihracat tarihinde ilk kez bir savunma ve havacılık firması ilk 10 ihracatçı arasına girdi. Baykar, bu başarıya nasıl ulaştı? 2000'li yılların başında 6 kilogramlık Bayraktar Mini İHA ile yola çıktık. 7 yıl boyunca AR-GE yatırımı yaptık ve bu süre zarfında gelir elde etmedik." diye konuştu.

"Tüm projelerimizi tamamen öz kaynaklarımızla yürüttük."

Bayraktar, bütün sermayelerini AR-GE faaliyetlerine harcadıklarını belirterek, "İHA'ların muharebe sahasında büyük bir dönüşüm yaratacağına ve geleceğin teknolojisi olacağına inanıyorduk. Bu inançla ekibimizle gece gündüz çalışarak adım adım ilerledik. Araştırdık, milli ve özgün olarak geliştirdik, ürettik ve milli İHA'larımızın dünyayı değiştirmelerine tanık olduk. Çalışmalarımız tek bir matkapla başladı ve bugün 4 bin 500 kişilik büyük bir aile haline geldik. Tüm projelerimizi tamamen öz kaynaklarımızla yürüttük ve sadece Bayraktar TB2 SİHA ile ihracat lideri olduk. Şimdi Bayraktar AKINCI için de ihracat anlaşmaları yapıyoruz. Bugüne kadar 34 ülke ile ihracat sözleşmesi imzaladık ve savunma ve havacılık alanında dünyanın en büyük 100 firmasından biri haline geldik. Mutluyuz ve gururluyuz. Bu gurur, desteğini hep hissettiğimiz milletimize ait. Milletimize ve insanlığa faydalı olabilmek için çalışmaya devam edeceğiz. Sıradaki hedefimiz Bayraktar KIZILELMA." ifadelerini kullandı.