Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI), 2022 yılı küresel askeri harcamalar raporunu açıkladı. Dünyanın en büyük 100 savunma sanayii firması listesine 4 Türk şirketi girdi.

Türk savunma sanayii şirketi Baykar, özellikle insansız hava araçları konusundaki başarıları ve ihracat performansıyla dikkat çekiyor. 2022'de gelirlerini bir önceki yıla göre yüzde 94 artırarak SIPRI listesine 76. sıradan giriş yaptı. Baykar, 2022'de 1 milyar 420 milyon dolar gelir elde ederek en fazla gelir artışı sağlayan firma oldu.

Selçuk Bayraktar'dan milli muharip uçak KAAN için tebrik mesajı: Türk Havacılığının Altın Çağı Selçuk Bayraktar'dan milli muharip uçak KAAN için tebrik mesajı: Türk Havacılığının Altın Çağı

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, şirketin öz kaynaklarını kullanarak projelerini yürüttüğünü ve ihracat gelirini yatırımlarına yönlendirdiklerini belirtti. Bayraktar, Türkiye'nin insansız hava aracı alanında dünya lideri olma hedefini vurgulayarak, Baykar'ın yüksek teknolojiye sahip ürünleriyle dünyanın en iyisini yapma çabasında olduğunu ifade etti.

Bayraktar, Türk savunma sanayisinin dünya çapında giderek daha önemli bir aktör haline geldiğini ve SIPRI listesine giren 4 Türk şirketinin büyümesinin, Türkiye'nin savunma sanayisindeki güçlü ekosistemini yansıttığını belirtti.

Editör: Mustafa Yıldız