Baykar tarafından yapılan açıklamaya göre, Milli İnsansız Hava Aracı (SİHA) Bayraktar TB3'ün test süreci devam ediyor. Bu milli SİHA'nın üçüncü uçuş testi, Çorlu ilçesindeki AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Türkiye Hibrit roket motoru teknolojisinde dünyada ilk dörtte Türkiye Hibrit roket motoru teknolojisinde dünyada ilk dörtte

Bayraktar TB3, Marmara bölgesini etkileyen ve saatte 130 kilometreye ulaşan güçlü lodos fırtınasının yarattığı zorlu hava koşullarına rağmen 5 saatlik test uçuşunu başarıyla tamamladı. Ayrıca, bu milli SİHA, yerli olarak geliştirilen PD-170 motoru ile uçtu. Test uçuşu sırasında, yüksek ve düşük hızlarda sistem tanımlama testleri de başarıyla tamamlandı.

Bayraktar TB3, katlanabilir kanat yapısı sayesinde kısa pistli gemilerden kalkış ve iniş yapabilme kabiliyetine sahip olan dünyadaki ilk silahlı insansız hava aracı olacak. Ayrıca, bu milli SİHA görüş hattı ötesi haberleşme kabiliyetine de sahip olacak, böylece uzun mesafelerden kumanda edilebilecek.

Bayraktar TB3, keşif, gözetleme, istihbarat toplama ve taşıdığı akıllı mühimmatlarla deniz aşırı hedeflere karşı taarruz görevlerini gerçekleştirerek Türkiye'nin caydırıcı gücünü artıracak. Baykar Yönetim Kurulu Başkanı ve Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, TCG Anadolu gemisinde testlere 2024 yılı içinde başlanmasının planlandığını açıklamıştı.

Editör: Mustafa Yıldız