Belçika Başbakanı Alexander De Croo ile Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Brüksel'de bir araya gelerek, 10 yıllık işbirliği anlaşmasına imza attı.

NATO Savunma Bakanları Toplantısı, ikinci gününde devam ediyor NATO Savunma Bakanları Toplantısı, ikinci gününde devam ediyor

De Croo, düzenledikleri ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada, "Bu anlaşma, halkınızı korumanız için askeri olarak neye ihtiyaç duyuyorsanız ona odaklanıyor. Hava savunması, ağır silahlar, zırhlı araçlar ve elbette F-16'lar." dedi. "Sene bitmeden ilk uçakları sağlamayı hedefliyoruz." ifadesini kullanan De Croo, aynı zamanda ekonomik toparlanma, yeniden inşa ve kritik altyapının restorasyonu alanlarında da destek vereceklerini söyledi. Ayrıca, 2028'e kadar 30 adet F-16 sağlamayı hedeflediklerini duyurdu.

Zelenskiy de "Rusya savaşı genişletmeye ve uzatmaya çalışırken, barışı yakınlaştıracak daha net adımlara ihtiyacımız var." diye konuştu. Bu sene içerisinde ilk F-16'ları kullanmak istediklerini belirten Zelenskiy, haziran ayında Avrupa Birliği'nden (AB) üyelik müzakerelerinin fiilen başlaması kararını vermesini beklediğini ifade etti.

Zelenskiy, Belçika ile 10 yıllık bir anlaşma yaptıklarını ve bu ülkenin yaklaşık 1 milyar avro finansal taahhütte bulunduğunu bildirdi. Ayrıca, Belçikalı muhataplarıyla AB'nin dondurduğu Rus varlıklarından elde edilen 1,7 milyar avroluk geliri kullanmalarıyla ilgili görüşmeler yaptığını kaydetti.