Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, günlük basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Jean-Pierre, İran'ın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararını ihlal ettiği ve Yemen'deki Husi milislerine göndermeyi düşündüğü 1,1 milyon mermiye Aralık ayında ABD tarafından el konulduğunu duyurdu. Ayrıca, bu mühimmatın Ukrayna'ya teslim edildiğini resmen doğruladı.

Boeing'in Starliner mekiğinin astronotlu uçuşu ertelendi Boeing'in Starliner mekiğinin astronotlu uçuşu ertelendi

Sözcü Jean-Pierre, ABD Merkez Komutanlığına bağlı deniz kuvvetlerinin, uluslararası hukuka aykırı bir şekilde İran Devrim Muhafızları tarafından Yemen'deki militan gruplara gönderilen bu mühimmatları ele geçirdiğini açıkladı.

İran'ın bu eyleminin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 2216 sayılı kararının açık bir ihlali olduğunu vurgulayan Jean-Pierre, ABD'nin Ukrayna'nın otoriterliğe karşı özgürlük mücadelesini desteklemeye ve İran'ın bölge içi ve dışındaki istikrarsızlaştırıcı faaliyetlerini engellemeye devam edeceğini belirtti.

Jean-Pierre, ABD'nin Ukrayna'ya yaptığı mühimmat yardımının, ABD'nin bu konudaki taahhüdünün arkasında durduğunun somut bir kanıtı olduğunu ifade etti.

CENTCOM'dan (ABD Merkez Komutanlığı) yapılan açıklamada, İran tarafından Yemen'e sevk edildiği belirlenen 1,1 milyon mermiye Aralık ayında el konulduğu ve bu mühimmatın 7,62 milimetrelik mermilerin Ukrayna'ya gönderildiği resmen açıklanmıştı. CENTCOM, ABD'nin mühimmatın mülkiyetini 20 Temmuz tarihinde Adalet Bakanlığının müsadere kararıyla elde ettiğini belirtmişti.