Dr. Celal Sami TÜFEKCİ 1971 yılında Giresun’da doğmuştur. Tamamı Makine Mühendisliği alanında olmak üzere, Lisans derecesini Gazi Üniversitesi (Ankara, Türkiye); Yüksek Lisans derecesini Northeastern Üniversitesi (Boston, Massachusetts, ABD); Doktora derecesini ise Rensselaer Polytechnic Institute (Troy, New York, ABD)’den almıştır.

Profesyonel kariyerine dünyanın lider iletişim ve doküman oluşturma şirketi Pitney Bowes Inc. (Shelton, Connecticut, ABD)’nin Araştırma Merkezi’nde Proje Mühendisi olarak başlayan Dr. TÜFEKCİ, yüksek performanslı hareket kontrolü konusunda patentli çalışmalara imza atmıştır. Mekatronik ve Kontrol Sistem Tasarımı Uzmanı olarak çok sayıda projede, çeşitli şirketlere danışmanlık yapan Dr. TÜFEKCİ, Thales Alenia Space (Cannes, Fransa) firmasında Uydu Tasarım Uzmanı olarak TÜRKSAT 3A (Fırlatma/Ariane-5: 12 Haziran 2008, Kourou, Fransız Guyanası) uydusunun üretiminde ve teknoloji transfer ekibinde görev yaptıktan sonra TÜRKSAT (Ankara, Türkiye)’da Milli Haberleşme Uyduları Program Direktörlüğü görevini üstlenmiştir. Daha sonra, TÜBİTAK UZAY Teknolojileri Araştırma Enstitüsü’nde (Ankara, Türkiye) Başuzman Araştırmacı olarak RASAT (Fırlatma/Dnepr: 17 Ağustos 2011, Yasny, Rusya) ve GÖKTÜRK-2 (Fırlatma/LM2D: 18 Aralık 2012, Jiuquan, Çin) yer gözlem uydu projelerinde çalışmıştır.

Akademik kariyerinde Rensselaer Polytechnic Institute (Troy, NY, ABD)’de Araştırma Görevlisi; University of Connecticut (Storrs, Connecticut, ABD)’de Makine Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcısı; University of Ontario Institute of Technology (Oshawa, Ontario, Kanada), Gazi Üniversitesi (Ankara, Türkiye) ve Atılım Üniversitesi (Ankara, Türkiye)’nde Öğretim Görevlisi, Yıldız Teknik Üniversitesi (İstanbul, Türkiye) Mekatronik Mühendisliği Bölümünde Öğretim Üyesi ve son olarak Merkez Araştırma Laboratuvarı Müdürü olarak görev yapmıştır.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nda (Ankara, Türkiye) Uzay Daire Başkanı olarak göreve başlayan ve yüksek çözünürlüklü GÖKTÜRK-1 (Fırlatma/Vega: 5 Aralık 2016, Kourou, Fransız Guyanası) Uydu Programı ile Uydu Fırlatma Programlarını yürüten Dr. TÜFEKCİ, daha sonra Müsteşar Yardımcısı olarak atanmıştır. 2018 yılında Müsteşarlığın Başkanlığa dönüşmesi ile Başkan Yardımcılığı görevine devam etmiştir. 22 Haziran 2023 tarihi itibarı ile Milli Savunma Bakan Yardımcısı olarak atanmış olup hâlihazırda bu görevine devam etmektedir.

Geçmişte birçok şirketin yönetim kurullarında görev alan Dr. TÜFEKCİ, hâlihazırda MKE A.Ş. ve ULAK Haberleşme A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkanı; Roketsan A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır. Bunlara ek olarak, Gazi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü, Bilkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü ve ODTÜ Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü Danışma Kurulu Üyesidir.

Evli ve 3 çocuk babası olan TÜFEKCİ, çok iyi derecede İngilizce bilmektedir.