BM raportörleri, İsrail-Filistin çatışması hakkında yazılı bir açıklama yaptılar.

Raportörler, İsrail'deki sivil şiddeti, Gazze'deki Filistinli sivillere yönelik ayrım gözetmeksizin yapılan saldırıları ve hukuka aykırı ablukanın daha da sıkılaştırılmasını sert bir dille eleştirdiler.

Raportörler, Gazze'de yaşayan ve neredeyse yarısı çocuk olan 2,3 milyon Filistinliye yönelik İsrail'in keyfi askeri saldırılarına karşı güçlü bir kınama ifadesi kullandılar ve bu eylemlerin Gazze sakinleri için "toplumsal ceza" anlamına geldiğine dikkat çektiler.

Japonya: Tayvan Boğazı'nda barış ve istikrar önemli Japonya: Tayvan Boğazı'nda barış ve istikrar önemli

Ayrıca, Hamas'ın işlediği korkunç suçları, yaşlılar ve çocuklar da dahil olmak üzere masum sivillerin kasıtlı ve yaygın öldürülmesi ve rehin alınmasını sert bir dille kınadılar. Bu tür eylemleri uluslararası hukukun ciddi ihlali olarak değerlendirdiler ve hesap verilmesi gerektiğini belirttiler.

BM raportörleri, İsrail-Filistin çatışması sırasında gazetecilerin ve medya çalışanlarının hedef alındığına dair endişelerini dile getirdiler ve insanları rehin almanın savaş suçu olduğunu vurguladılar.

Son olarak, uluslararası insancıl hukuk ve insan hakları ihlallerine derhal son verilmesi gerektiğini ve bağımsız bir gözlemci kuruluşun denetiminde taraflar arasında bir ateşkes anlaşması yapılması gerektiğini belirttiler.