Belçika'nın İsrail'e 70 ton askeri malzeme gönderdiği iddia edildi Belçika'nın İsrail'e 70 ton askeri malzeme gönderdiği iddia edildi

Bulgaristan Savunma Bakanı Tagarev, Sofya'da düzenlenen "Ukrayna’da Barışın Kazanılması" konulu uluslararası konferansta bir konuşma yaptı. Bakan Tagarev, Karadeniz'de komşu olan Bulgaristan, Türkiye ve Romanya'nın mayın arama çalışmalarında eşgüdümlü hareket ettiklerini bildirdi.

Tagarev, "Yakın zamanda Bulgaristan, Türkiye ve Romanya, Karadeniz’de ortak mayın arama operasyonu başlatacak" diyerek, "Operasyon başlamadan önce çok ufak bazı detayların somutlaştırılması gerekiyor. Bu operasyon ülkelerimizin karasularındaki güvenliği artıracak." şeklinde konuştu. Tagarev, mayın temizleme çalışmalarına Ukraynalı güçlerin katılımının öngörülmediğini de açıkladı.

Ayrıca Tagarev, Rusya-Ukrayna savaşına da değinerek, "Bulgaristan’ın milli güvenliği için en büyük tehdit Rusya’dır." dedi. Rusya'nın saldırgan bir ülke olduğunu, 2008'de Gürcistan’a saldırdığını, 2014'te Kırım’ı ilhak ettiğini ve 2022'de de Ukrayna’ya savaş açtığını söyledi. Rusya'nın Karadeniz'de de istikrarı bozduğunu ileri sürdü ve "Rusya, bizim Münhasır Ekonomik Bölgemizde tatbikatlar düzenleyerek, Karadeniz’de serbest trafiği zedeliyor." şeklinde konuştu.