HÜRJET ve GÖKBEY birlikte dünya sahnesine çıkacak HÜRJET ve GÖKBEY birlikte dünya sahnesine çıkacak

Çanakkale Boğazı ve Garnizon Komutanlığı, "Nusret-2023 Davet Tatbikatı" kapsamında düzenlenen mayın harbi silah ve sistemleri sergisine ev sahipliği yapıyor.

Saros Körfezi'nde gerçekleşen etkinlik, NATO ve Türkiye'den Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri ile Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı yüzer ve uçar birliklerin yanı sıra dost ve müttefik ülkelerden EOD timleri ve gözlemcilerin katılımıyla devam ediyor. Savunma sanayi firmalarının düzenlediği sergide, yerli ve milli imkanlarla üretilen savunma silahları ile mayın arama, tarama ve imha ekipmanları tanıtılıyor.

Sergide, firmanın yetkilileri tarafından katılımcılara, yerli üretim savunma silahları ve portatif mayın arama, tarama ve imha ekipmanları hakkında bilgi veriliyor.

Sefine Tersanesi Askeri Projeler Kıdemli Teknik Satın Alma Mühendisi Burak Kolsuz, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, serginin en dikkat çeken prototiplerinden biri olan insansız su üstü aracı "MARLIN" hakkında bilgi verdi. Kolsuz, "MARLIN"ın gelecek aylarda Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edileceğini belirterek, aracın su üstü, deniz altı savunma, mayın ve hava savunma harbi imkanlarına sahip şekilde geliştirildiğini söyledi. Ayrıca, "MARLIN"ın modüler bir sistem olduğunu ve son kullanıcının isteği doğrultusunda konuşlandırılarak teslim edileceğini vurguladı. Aracın teknik özelliklerini de paylaşan Kolsuz, "MARLIN"ın 12 metre uzunluğunda, 25 ton ağırlığında, maksimum 30 knot süratine sahip olduğunu ve yaklaşık 3 ayda inşa edilebileceğini ifade etti.