Çoğunluğu Ukraynalı olmak üzere yaklaşık 80 kişinin çalıştığı şirket, Leleka-LR (Stork-LR) keşif uçağı ve Mace başıboş mühimmat da dahil olmak üzere çeşitli tipte insansız hava araçları üretiyor.

Japonya, F-15J jetleri için JASSM-ER füzesi alımını onayladı Japonya, F-15J jetleri için JASSM-ER füzesi alımını onayladı

Şirketin genel müdürü Pavlo Bulant "Kasım ayında deneme operasyonuna başladık ve Nisan ayında seri üretime geçtik. Bu temelde askeri bir üretim, tek müşterimiz Ukrayna ordusu" dedi.

Mace başıboş mühimmatı ya da intihar dronu, farklı savaş başlıklarıyla donatılabildiği için özellikle çok yönlülüğüyle dikkat çekmektedir. Bunlar arasında 400 mm'ye kadar zırhı delebilen bir HEAT savaş başlığı, siperleri veya komuta noktalarını hedef almak için yüksek patlayıcılı (HE) bir savaş başlığı ve düşman personeline karşı oldukça etkili olan bir termobarik savaş başlığı bulunmaktadır.

UAC, Ukrayna ordusuna her yıl yüzlerce keşif ve saldırı uçağı üretip teslim etmeyi planlıyor. Üretim süreçlerinde neredeyse kendi kendine yeten şirket, içten yanmalı ve elektrikli motorlar gibi bileşenler için yalnızca dış tedarikçilere güveniyor.

İleriye dönük olarak UAC, orta ölçekli insansız hava araçları için Orta Avrupa pazarında önemli bir pay elde etmeyi ve NATO silahlı kuvvetlerine ve diğer ülkelere tedarikini genişletmeyi hedefliyor.

Defence Türkiye