ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, sabah saatlerinde Filistinli sivillere insani yardım çalışmalarına destek amacıyla CENTCOM personelinin Gazze'nin sahilinde kurulan geçici bir limana demirlediğini belirtti.

Açıklamada, hiçbir ABD askerinin Gazze'ye giriş yapmadığı vurgulanarak, "birkaç gün içerisinde insani yardım taşıyan kamyonlar vasıtasıyla gelen yardımın sahilden alınmasının beklendiği" ifade edildi. Birleşmiş Milletler'in yardımı teslim alacak ve Gazze'de dağıtımını koordine edecek olduğu da açıklama içerisinde belirtildi.

Türk savunma sanayii Romanya'da Türk savunma sanayii Romanya'da

ABD Savunma Bakanlığı, 8 Mayıs'ta insani yardımları denizden ulaştırmak amacıyla Gazze sahilinde deniz üstüne kurulması planlanan geçici liman inşasının tamamlandığını duyurmuştu.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 944'ü çocuk, 9 bin 849'u kadın olmak üzere 35 bin 173 Filistinli hayatını kaybetti, 79 bin 61 kişi ise yaralandı. Enkaz altında hala binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip edilmeye devam ediyor.