Dondurulan Rus varlıkları Ukrayna savunması için kullanacak Dondurulan Rus varlıkları Ukrayna savunması için kullanacak

Çin, Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) alternatif olarak Chengdu J-20 Mighty Dragon'u sunuyor. BAE, özellikle Trump yönetimi altında F-35'i satın almaya yakındı. Ancak, eski ABD Başkanı, F-35'i BAE'ye ve F-22'yi İsrail'e teklif etmişti. Biden yönetiminin göreve gelmesiyle bu anlaşma kesildi, çünkü Biden'ın farklı öncelikleri vardı ve diğer endişeler de bulunmaktaydı.

BAE, F-35'i satın alma isteğini dile getirmesine rağmen, uçağın güvenlik endişeleri nedeniyle ABD'nin olumsuz yanıtıyla karşılaştı. Üçüncü taraflara sızma riski taşıyan uçağın güvenliği büyük bir endişe kaynağıydı. Ayrıca, BAE'nin Çin ile yakın ilişkileri nedeniyle ABD'nin F-35 satışına coşkuyla yanıt vermemesi de dikkat çekiciydi.

BAE, kısa bir süre önce Çin'den 12 adet L-15 süpersonik hafif avcı uçağı satın aldı. Kaynaklara göre, Çin, BAE'nin F-35 talebine yanıt olarak, 23 Nisan'da BAE Ortak Operasyonlar Başkanı Tümgeneral Saleh Muhammed bin Majren Al Ameri ile bir toplantı sonrasında J-20'yi BAE'ye sundu. Bu kararın arkasında, Çin Savunma Bakanlığı Hava Kuvvetleri (PLAAF) Başkanı Genel Chang Dingqiu'nun da bulunduğu belirtiliyor.