Çin'in devlet tarafından işletilen Xinhua Haber Ajansı, 300 metre uzunluğundaki uçak gemisinin, tersaneden römorkörler tarafından çekilerek denize indirildiğini bildirdi.

Fujian adı verilen bu uçak gemisi, Çin'in elektro-manyetik mancınık sistemi ile inşa edilen ve daha ağır yüklerle savaş uçaklarını fırlatabilen ilk uçak gemisi. Halk Kurtuluş Ordusu Donanması (PLAN) şu anda, ski-jump kalkışını kullanan Shandong ve Liaoning adlı diğer iki uçak gemisini işletiyor.

Global Times'a göre, 30 Nisan 2024'te iki navigasyon kısıtlama bildirimi yayınlandı. İlk bildirimde, 1 Mayıs 2024'te büyük bir geminin Yangtze Nehri'nin haliçinden ayrılacağı belirtildi. İkinci bildirim ise, 9 Mayıs 2024'e kadar Doğu Çin Denizi'nin bir bölgesinde aynı gün askeri faaliyetlere başlayacağını bildirdi. Uçak gemisi, bir dizi deniz denemesi yapacak ancak ilk deneme tahrik ve güce odaklanacak.

MARLİN İDA, DENİZKURDU tatbikatında kullanıldı MARLİN İDA, DENİZKURDU tatbikatında kullanıldı

Fujian'ın piyasaya sürülmesi, Çin'in askeri gücünü artırma ve ABD ile rekabet etme hedefinin bir parçası olarak nitelediriliyor. ABD ve müttefikleri, deniz denemelerini yakından takip edecek ve uçak gemisinin yetenekleri hakkında bilgi edinmeye çalışacaklar. Fujian, ilk olarak 17 Haziran 2022'de Jiangnan Tersanesi'nde denize indirilmişti. Uçak gemisinin 80.000 tonun üzerinde deplasmana sahip olduğuna inanılıyor.

ABD'nin inşa etmekte olduğu Gerald R. Ford sınıfı nükleer güçlü uçak gemisi ise, tahmini 100.000 ton deplasmana ve 330 metreden fazla uzunluğa sahip.