Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, "Mayınların çevresel etkisinin azaltılması-Güvenli ve yeşil bir gelecek için kaynakların harekete geçirilmesi" başlıklı uluslararası konferansa gönderdiği mektupta, Ermenistan'ın işgal döneminde Azerbaycan topraklarına mayın döşediğini vurguladı. Aliyev, Azerbaycan'ın dünyada en fazla mayınla kirlenen ülkeler arasında yer aldığını belirterek, ülke topraklarının yaklaşık yüzde 12'sinin 1,5 milyon mayın ve patlamamış mühimmatla kirlendiğini ifade etti.

Batı ile Rusya, Ukrayna’nın kaderi için "topçu savaşında" Batı ile Rusya, Ukrayna’nın kaderi için "topçu savaşında"

Aliyev, 2. Karabağ Savaşı'ndan bu yana çoğu sivil 361 vatandaşın mayınlardan zarar gördüğünü, bunlardan 68'inin yaşamını yitirdiğini ve 293'ünün ağır yaralandığını açıkladı. Ayrıca, Ermenistan'ın askeri saldırılarının başlangıcından bu yana 358 çocuk ve 38 kadın da dahil olmak üzere 3,400'den fazla kişinin mayınlardan etkilendiğini belirtti. Ermenistan'ın, gömülü mayınların haritalarını vermeyi reddetmesi ve tuzak mayınları yerleştirmesi nedeniyle mayın kurbanlarının sayısının arttığını söyledi.

Aliyev, mayınların bölgedeki imar çalışmalarını ciddi şekilde zorlaştırdığını ve bugüne kadar yaklaşık 140 bin hektarlık alandan 119 bin 946 mayın ve patlamamış mühimmatın temizlendiğini, ancak mayınlı arazilerin daha geniş olduğunu ifade etti. Azerbaycan'ın mayın temizleme çalışmalarını büyük ölçüde kendi kaynaklarıyla yürüttüğünü belirten Aliyev, uluslararası toplumdan daha fazla siyasi ve pratik destek talep etti.