TEKNOFEST, dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali olarak bu yıl İzmir'de büyük bir coşkuyla karşılanıyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, yerli ve milli teknolojilerini festival kapsamında sergiliyor.

ABD Donanması, BAE Systems ile RF koruma sistemi için anlaştı ABD Donanması, BAE Systems ile RF koruma sistemi için anlaştı

DHMİ'nin yerli projeleri, ziyaretçiler tarafından büyük bir ilgiyle karşılanıyor. Gençler, DHMİ'nin geliştirdiği yerli ve milli AR-GE çözümlerinden biri olan atcTRsim sistemi ile hava trafik kontrolünü sanal bir kulede deneyimlemenin keyfini çıkarıyorlar.

Festivalde, DHMİ'nin "Milli Teknoloji Hamlesi" vizyonu doğrultusunda yerli projeler sergileniyor. Gençlerin teknolojiye olan ilgilerini artırmak ve yerli projeleri tanıtmak amacıyla DHMİ, festivalde yer alıyor.

Festival kapsamında, DHMİ tarafından geliştirilen yerli projelerin yanı sıra, hava trafik kontrolü deneyimi sunan interaktif uygulamalar ve simülasyonlar da bulunuyor. atcTRsim adlı sistem, sanal gerçeklikle hava trafik kontrolünü deneyimleme fırsatı sunuyor.

Çok Amaçlı Radar Ekranı (ÇARE) sistemi, hava trafik kontrol yönetim kabiliyetini artırıyor ve hava trafik emniyetini en üst düzeyde sürdürmeye yardımcı oluyor.

Türkiye'nin ilk yerli Primary Surveillance Radar (PSR) sistemi olan Milli Gözetim Radarı (MGR), sivil havacılıkta kullanılıyor. DHMİ, bu projelerle dışa bağımlılığı azaltma hedefini sürdürüyor.

Elektronik Uçuş Stribi (EFS) sistemi ile hava trafik kontrolü daha etkin bir şekilde yönetiliyor. DHMİ AIS PORTAL uygulaması, Türkiye ve dünya ülkelerinin güncel NOTAM bilgilerini anlık olarak havacılık sektörü ile paylaşıyor.

Festivalde DHMİ'nin projeleri, gençlerin teknolojiye olan ilgisini artırıyor ve büyük bir ilgiyle karşılanıyor. İzmir Çiğli Havalimanı'nda düzenlenen TEKNOFEST etkinliği, 1 Ekim tarihine kadar ziyaret edilebilecek.