Deniz Kuvvetleri'nin stratejik öneme sahip 'Mavi Vatan'daki milli gücünü artırmak amacıyla bir dizi projede önemli ilerlemeler kaydediliyor. Bu çerçevede, MİLGEM Projesi kapsamında üretilen 5. gemi olan İstanbul Fırkateyni, aralık ayı içinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edilecek. F-515 borda numaralı TCG İstanbul fırkateyni, yerlilik oranı yüzde 80'e ulaşan MKE Deniz Topu, ATMACA gemi savar füzesi, GÖKDENİZ yakın hava savunma sistemi gibi modern ve milli silah sistemleri ile donatıldı.

Deniz Kuvvetleri'nin gücüne güç katacak olan bu fırkateyn, karakol ve erken ihbar faaliyetlerinde, gelişmiş hava savunma ve su üstü harbinde, denizaltı savunma harbinde, üs ve liman savunmasında aktif görev alacak.

Ayrıca, Milli Açık Deniz Karakol Gemileri de teslim için gün sayıyor. TCG Akhisar'ın Haziran 2024, TCG Koçhisar'ın Ekim 2024'te Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edilmesi öngörülüyor. Bu gemiler, istihbarat, gözetleme, keşif, arama kurtarma, terörle mücadele, denizde denetim harekatı ve deniz özel harekatı gibi çeşitli görevlerde kullanılacak.

Çin, ileri teknoloji 4 gözlem uydusunu fırlattı Çin, ileri teknoloji 4 gözlem uydusunu fırlattı

Denizaltı projelerinde de önemli aşamalar kaydedildi. Reis Sınıfı Yeni Tip Denizaltı Projesi'nin ilk gemisi olan TCG Pirireis'in Şubat 2024'te geçici teslimi yapılacak. Denizaltılar, havadan bağımsız tahrik sistemine sahip olacaklarıyla dikkat çekiyor.

Milli Denizaltı Projesi'nde ise yerli malzemelerle test blokunun inşasına 2024 içerisinde başlanması hedefleniyor. Bu projeler, Türk Deniz Kuvvetleri'nin gücünü artırmak ve savunma kabiliyetini güçlendirmek adına önemli adımları temsil ediyor.