KÜN Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Eyüp Atioğlu ve öğretim görevlisi Emin Tugay Kekeç tarafından geliştirilen "Hava Trafik Yönetim Sistemi" haberine göre, bu sistem, baz istasyonları aracılığıyla droneları yöneten bir sim kart üzerinden kontrol ediyor.

Dr. Öğr. Üyesi Eyüp Atioğlu, üniversitelerinde insansız hava aracı teknolojilerine odaklanan bir bölümde eğitim verdiklerini ve Insansız Hava Aracı Sistemleri Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde çeşitli araştırma projeleri yürüttüklerini belirtti. "Hava Trafik Yönetim Sistemi" projesini geliştirdiklerini ve insansız hava araçlarının artan sayısıyla birlikte hava trafiğinin etkili bir şekilde yönetilmesi ihtiyacının doğduğunu ifade etti.

ABD, "Odysseus" uzay aracı Ay'a iniş yaptı ABD, "Odysseus" uzay aracı Ay'a iniş yaptı

Atioğlu, projenin birinci fazının tamamlandığını ve hava trafiğini yönetmek için baz istasyonlarından alınan sinyallerle droneları kontrol etmeyi amaçlayan bir sim kart modülü geliştirdiklerini belirtti. Projenin önümüzdeki aşamalarında, pilot bölgelerde uygulanarak insansız hava araçlarının güvenli bir şekilde yönetilmesini sağlamayı hedeflediklerini söyledi.

Öğretim görevlisi Tugay Kekeç, projenin birinci fazının başarıyla tamamlandığını ve insansız hava araçlarının kontrolünü sağlamak amacıyla baz istasyonlarından alınan sinyallerle bir cihazı yöneten bir sim kart modülü geliştirdiklerini ifade etti. Kekeç, projenin Türkiye'de kayıtlı insansız hava araçları ve pilot sayısının artmasıyla birlikte önemli bir ihtiyacı karşıladığını ve uzun vadede elektronik plaka sistemine geçişe katkı sağlayacağını vurguladı.

Editör: Mustafa Yıldız