Sapmaz Havacılık, 3. Askeri Lojistik ve Destek Zirvesi'nde, askeri ihtiyaçları karşılamaya yönelik yeni projelerini tanıttı. Sapmaz Savunma Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Sapmaz, 2014 yılında eğitim çalışmalarına başladıklarını ve bugüne kadar 6-7 bin insansız hava aracı (İHA) pilotunu lisansladıklarını belirtti. Ayrıca tarım, haritacılık ve eğitim alanlarına yönelik geliştirdikleri İHA'ları kullanıma sunduklarını ifade etti.

Sapmaz, şirketlerinin deneyimini savunma alanına taşıma kararı alarak "DROKET" adını verdikleri yeni bir ürün geliştirdiklerini açıkladı. DROKET'in, drondan bırakılabildiği gibi farklı kullanım alanlarına uygun olduğunu ve geliştirdikleri özgün gimbal sistemi sayesinde dron üzerinde 8 adet DROKET taşıma kapasitesine sahip olduğunu söyledi. Ürünün tamamen akıllı ve güdümlü bir yapısı olduğunu belirten Sapmaz, bu ürünle ilgili olarak Birleşik Arap Emirlikleri'nden bir ihracat teklifi aldıklarını da ifade etti.

ASELSAN'ın teknolojileri NATO tatbikatında ASELSAN'ın teknolojileri NATO tatbikatında

DROKET'in, geliştirilen gimbal sistemi sayesinde görüntü işleme yeteneğine sahip olduğunu vurgulayan Serdar Sapmaz, ürünün sadece drondan bırakılmakla kalmayıp, lazerle aktive edilebilen bir tuzak olarak da kullanılabileceğini ve görüntü işleme teknolojisiyle istenilen hedefi takip edebildiğini belirtti. Sapmaz, ürününün önümüzdeki aylarda güdümlü fırlatma testlerine başlayacaklarını ve saha testlerine geçiş aşamasında olduklarını söyledi.