Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail'in özellikle Gazze Şeridi'ndeki saldırılarını sonlandırması için Birleşmiş Milletler'den (BM) müdahale çağrısında bulundu. Abbas, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile yaptığı telefon görüşmesinde, BM'nin Gazze Şeridi'ndeki Filistin halkına yönelik saldırıları sona erdirmek ve insani yardım sağlamak amacıyla harekete geçmesini talep etti.

Abbas, Gazze'de yaşanan insani felaketin önlenmesi ve Filistin halkının uluslararası koruma altına alınması gerektiğini vurguladı. Ayrıca, bölgedeki gerilimin yalnızca İsrail'in Filistin topraklarındaki işgale son vermesi ve siyasi bir çözüm bulunmasıyla sona erebileceğini belirtti.

ABD, Gazze saldırısının finansmanı için İsrail'e tarihinin en büyük askeri yardımını veriyor ABD, Gazze saldırısının finansmanı için İsrail'e tarihinin en büyük askeri yardımını veriyor

BM Genel Sekreteri Guterres ise Gazze'deki insani yardımın sağlanması ve devam eden gerilimin durdurulması için uluslararası toplumla temas halinde olduklarını ve bu yönde çaba gösterdiklerini ifade etti.