Pentagon, Ukrayna'ya silah yardımı için ek bütçe çağrısı yaptı Pentagon, Ukrayna'ya silah yardımı için ek bütçe çağrısı yaptı

Basın toplantısında konuşan Macron, Fransa'nın Ukrayna'ya olan desteklerini artıracağını vurgulayarak, bu çerçevede güvenlik garantileri içeren ikili bir anlaşmanın imzalanacağını açıkladı. Ayrıca, Ukrayna'nın ihtiyaçları doğrultusunda 40 adet SCALP füzesi ve birkaç yüz bomba gibi savunma malzemelerinin de teslim edileceğini ifade etti.

Macron, Fransa'nın askeri üretimini artırarak savaş ekonomisine geçtiğini belirtti. Ukrayna'ya Caesar obüsleri gibi daha fazla ekipman tedarik edeceklerini söyledi. Ayrıca, AB'nin Ukrayna'yı desteklemek için yeni kararlar alması gerekebileceğini dile getirdi.

ABD ve NATO barış istemiyor

Fransız yapımı SCALP füzeleri, Storm Shadow olarak da bilinir ve hava platformlarından fırlatılan seyir füzeleridir. Avrupa Parlamentosu'ndan bazı üyeler, batının Rusya ile çatışma arayışının Ukrayna'yı mahvettiğini savunurken, Macron çatışmanın durdurulabileceğine inandığını ancak ABD ve NATO'nun barış istemediğini, Rusya'ya zarar verme çabasında olduğunu ifade etti.

Editör: Merve Tuç