NATO müttefik hava sahasının korunmasını güçlendirecek NATO müttefik hava sahasının korunmasını güçlendirecek

Pentagon Sözcü Yardımcısı Sabrina Singh, günlük basın toplantısında, Gazze sahilinde bulunan ve fırtına nedeniyle zarar gören yüzer iskelenin tamir süreci hakkında bilgi verdi. Singh, yapımı 320 milyon dolara mal olan iskelenin onarım çalışmalarının İsrail'in Aşdod Limanı'nda devam ettiğini belirtti.

Yüzer iskelenin ne zaman kullanıma hazır olacağı sorusuna kesin bir tarih veremeyen Singh, iskelenin "yüksek ihtimalle bu hafta içerisinde" hazır olacağını söyledi.

Singh, ayrıca Gazze'deki yüzer iskeleye destek verdikleri sırada karaya oturan ABD'ye ait iki askeri geminin kurtarma çalışmalarının İsrail Donanması'nın yardımlarıyla sürdüğünü aktardı. Bu gemilerin "çok fazla su ve kum aldığını" belirten Singh, bu durumun kurtarma çalışmalarını zorlaştırdığını ifade etti.

Singh, insani yardımın en kısa sürede Gazze'ye ulaşması için uluslararası toplumla işbirliği yapma konusundaki kararlılıklarını da vurguladı.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), 25 Mayıs'ta Gazze'de ABD'nin yüzer iskelesine destek veren dört geminin akıntıya kapıldığını duyurmuştu. Açıklamada, bu gemilerden ikisinin İsrail yakınlarında karaya vurduğu ve İsrail ordusunun kurtarma çalışmalarına destek verdiği belirtilmişti.

17 Mayıs'ta faaliyete geçen ve Gazze'ye insani yardım ulaştırmayı amaçlayan yüzer iskele, olumsuz hava koşulları ve dalgalar sebebiyle çökmüştü.