Singapur'da düzenlenen ve Asya-Pasifik bölgesinin önde gelen güvenlik forumlarından biri olan "Shangri-La Diyaloğu"na katılan Shin, "kriz yönetimini geliştirmek" konulu oturumda bir konuşma yaptı.

Shin, konuşmasında, Rusya ile Kuzey Kore arasındaki askeri işbirliğinin Kore Yarımadası'ndaki gerilimleri artırdığını ve Avrupa'daki savaş alanını etkilediğini belirtti. Ayrıca, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırılarında kullandığı silahların Kuzey Kore'den yasa dışı olarak ithal edildiğine dair daha fazla kanıt bulunduğunu savundu.

Batı ile Rusya, Ukrayna’nın kaderi için "topçu savaşında" Batı ile Rusya, Ukrayna’nın kaderi için "topçu savaşında"

Moskova ile Pyongyang arasındaki silah ticaretinin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarını açıkça ihlal ettiğini vurgulayan Shin, Kore Yarımadası'nda barışın sağlanabilmesi için bu ticaretin acilen durdurulması gerektiğini söyledi.

Shin, Kuzey Kore'nin Rusya'dan askeri teknoloji transferi almaya devam etmesi durumunda, Kuzey Kore'nin konvansiyonel askeri kapasitelerindeki iyileşmelerin yakın bir tehdit oluşturacağını ileri sürdü.

Güney Kore'nin kendi nükleer silahlarını geliştirme olasılığına yönelik bir soruya yanıt veren Shin, ülkesinin Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması'na (NPT) bağlı kalacağını belirtti. Ayrıca, "Daha güçlü bir ABD-Güney Kore ittifakı, Kuzey Kore'nin nükleer faaliyetlerine yanıt olacaktır." diyen Shin, Kuzey Kore'nin tüm nükleer kapasitelerinden arındırılması gerektiğini vurguladı.