Şili-ABD güzergahı dünyadaki en türbülanslı rota Şili-ABD güzergahı dünyadaki en türbülanslı rota

Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili, Abhazya ve Güney Osetya sorunlarına dair önemli bir açıklama yaptı. Abhazya Savaşı'nın sona erişinin üzerinden 30 yıl geçtiğini belirten Garibaşvili, yazılı bir açıklama yaparak Gürcistan'ın toprak bütünlüğünün hala büyük bir sorun olduğunu vurguladı.

Garibaşvili, Abhazya Savaşı'nın ülke tarihinde dramatik bir olay olarak kaydedildiğini ifade etti ve bu savaşın etnik temizlik, büyük insan kayıpları ve yerinden edilen yüz binlerce insanın trajedisine yol açtığını hatırlattı. Ayrıca Rusya'nın işgal ettiği bölgelerin kurtarılması ve ülkenin birleşmesinin hala temel bir sorun olduğunu sözlerine ekledi.

Gürcistan'ın toprak bütünlüğü sorununu çözmek için barışçıl yolları benimsediğini belirten Garibaşvili, Abhaz ve Oset kardeşlerle birleşik, güçlü ve gelişmiş bir ülke inşa etmenin temelinde barışın yattığını ifade etti. Garibaşvili, bu hedef doğrultusunda kararlı bir şekilde ilerlemeye devam edeceklerini belirtti ve Abhazya ve Güney Osetya ile bir araya gelerek barışın ve refahın önemini vurguladı.

Gürcistan, Abhazya ve Güney Osetya bölgelerinin bağımsızlığını tanımadığı için bu bölgelerle diplomatik ilişkilere sahip değil. Bu nedenle bu bölgelerin geleceği hala birçok uluslararası sorunun çözümünün beklediği bir konu.