Hamas, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK), İsrail'in Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah kentine yönelik saldırılarını durdurmak için acil önlemler alması çağrısında bulundu. Tel Aviv yönetiminin Uluslararası Adalet Divanı'nın (UAD) Refah'a yönelik saldırıları durdurma kararını görmezden gelmesine ilişkin sorumluluğunu üstlenmesi gerektiğini belirtti.

Hamas'tan yapılan açıklamada, "Uluslararası toplumdan ve BMGK'den, çeşitli bölgelerinde yerinden edilmiş insanların çadırlarını ve evlerini hedef alan rastgele ve barbarca Siyonist bombardımanına maruz kalan Refah kentine yönelik İsrail saldırılarını ve artan işgalini durdurmak için acil ve pratik önlemler almasını talep ediyoruz." ifadeleri kullanıldı.

UAD'nin kararına rağmen İsrail'in Refah'a daha fazla askeri birlik göndermesi nedeniyle "yerinden edilmiş Filistinlilerin doldurduğu küçük kentte katliam uyarısı" yapıldı. Açıklamada, "Suçlu Siyonist yapının (İsrail) UAD'nin kararını dikkate almamasına karşı BMGK'nin hukuki ve ahlaki sorumluluklarını üstlenmesi gerekmektedir." denildi.

Merkezi Hollanda'nın Lahey kentinde bulunan UAD'nin kararları, tüm uyuşmazlık tarafı olan ülkeler için bağlayıcı olup, BMGK'nın güvencesi altındadır.

Kosova'da "Kurtuluş Günü" dolayısıyla askeri geçit töreni düzenlendi Kosova'da "Kurtuluş Günü" dolayısıyla askeri geçit töreni düzenlendi

Refah'ta kötüleşen insani durum ve sağlık felaketi konusunda uyarıda bulunan Hamas, İsrail ordusunun Refah'taki hastaneleri ve sağlık merkezlerini hedef alarak hizmet dışı bıraktığını belirtti. Gazze'deki Sağlık Bakanlığı, İsrail ordusunun saldırıları neticesinde Refah'ta doğum hastanesi hariç tüm hastanelerin hizmet dışı kaldığını duyurmuştu.

İsrail, UAD'nin kararlarına rağmen Refah kentine yönelik havadan ve karadan saldırılarını genişleterek sürdürüyor. 7 Mayıs'ta Gazze Şeridi'nin güneyinde yerinden edilen Filistinlilerin sığındığı Refah kentine kara saldırısı başlatarak Mısır ile Gazze arasındaki Refah Sınır Kapısı'nın Filistin tarafını ele geçiren İsrail ordusu, geçişleri kapattı.

UAD, 24 Mayıs'ta aldığı tedbir kararlarında, İsrail'in Refah'a yönelik saldırılarını derhal durdurmasına, insani yardımları engellememesine ve suçlarını araştıracak BM görevlilerinin Gazze'ye girişine izin vermesine hükmetmişti. Ancak İsrail, UAD'nin kararına rağmen 26 Mayıs'ta Refah'ta yerinden edilmiş Filistinlilerin çadırlarını bombalamış, saldırıda 23'ü kadın, çocuk ve yaşlı olmak üzere en az 45 Filistinli hayatını kaybetmiş, 249 Filistinli yaralanmıştı.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 239'u çocuk, 10 bin 93'ü kadın olmak üzere 36 bin 96 Filistinli hayatını kaybetti, 81 bin 136 kişi yaralandı. Enkaz altında hâlâ binlerce ölü bulunduğu bildirilirken, hastane ve eğitim kurumları gibi sivil altyapılar da hedef alınarak tahrip ediliyor.