Hatay'ın Kırıkhan ilçesinde 43,67 hektarlık bir alan, Cumhurbaşkanı Kararı ile "Hatay Kırıkhan Roketsan Endüstri Bölgesi" olarak ilan edildi. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, Endüstri Bölgeleri Kanunu gereği, Kırıkhan'daki alan Roketsan'ın özel kullanımına tahsis edilecek.

Savunma sanayisinin önemli kuruluşlarından olan Roketsan tarafından kurulan bu endüstri bölgesi, Türkiye'nin savunma sanayisindeki yerini güçlendirecek.

Silah ve roket parçaları üretilecek

Endüstri bölgesinin ilan edilmesiyle birlikte, bölgede silah ve roket sistemleri parçalarının üretimi planlanıyor. Tesis, Türkiye'nin savunma sanayisinde yerli üretim ve teknoloji geliştirme hedeflerine yönelik atılmış önemli adımlardan biri olarak değerlendiriliyor.

"Türkiye'nin özgüvenini gösteriyor"

Bölgenin Türkiye'nin güney sınırlarında stratejik bir konuma sahip olması ise sosyal medyada tartışma konusu oldu. Konuyla ilgili Pavo Group Yönetim Kurulu Başkanı Alper Özbilen X hesabından yaptığı paylaşımda, kararın Türkiye’nin özgüvenini gösterdiğini vurguladı.

G Ia4X Hq Ww A Alt2 H

Özbilen paylaşımında, “Bu karar, Zeytindalı ve Afrin Harekatlarının tamamlayıcısı niteliğindeki görülmelidir. Artık güneydeki hiçbir sınır eskisi gibi kalmayacaktır. Ülkemizin kurucusunun “şahsi meselemdir” şeklinde nitelediği Hatay’ın böyle bir felaket ertesinde belirsizliğe ve inançsızlığa terkedilmediğinin anlamlı bir göstergesidir. Hatay üzerinde hesap yapanlar, işlerine baksa ve Hatay yerine kendi topraklarıyla ilgilenseler daha akıllıca bir hesap yapmış olurlar.” ifadelerine yer verdi.

ASELSAN, 2023'te 7,4 milyar lira net kar elde etti ASELSAN, 2023'te 7,4 milyar lira net kar elde etti

Hatay Kırıkhan Roketsan Endüstri Bölgesi'nin, bölgede istihdamı artırması ve savunma sanayisi alanında ülke ekonomisine katkı sağlaması bekleniyor.

Editör: Merve Tuç