İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) İcra Komitesi, Dışişleri Bakanları düzeyinde olağanüstü bir toplantı düzenledi. Bu toplantıya Suudi Arabistan ve Pakistan'ın daveti üzerine İİT'nin İslam Zirvesi ve İcra Komitesi dönem başkanlığını yürüten Suudi Arabistan ev sahipliği yaptı. Toplantıda, İsrail'in Filistin halkına yönelik askeri saldırısı ele alındı ve buna ilişkin bir bildiri kabul edildi. Bildiride, İslam dünyası için Filistin meselesinin büyük bir öneme sahip olduğu vurgulandı ve İİT tarafından daha önce alınan Filistin ve Kudüs ile ilgili tüm kararlar hatırlatıldı.

AKINCI'nın İran'da üstlendiği görev dünya basınında AKINCI'nın İran'da üstlendiği görev dünya basınında

Bildiride, Filistin halkının kendi haklarını tayin etme, mültecilerin dönüş hakkı, bağımsızlık hakları ve bağımsız bir Filistin Devleti'nin kurulması gibi temel haklarının desteklendiği belirtildi. Ayrıca, İsrail'in Gazze'deki saldırısı kınandı, saldırganlığın sona ermesi ve Gazze Şeridi'ne uygulanan ablukanın kaldırılması çağrısı yapıldı. İİT üye ülkeleri, başkentlerindeki misyonların ve uluslararası organizasyonların hemen harekete geçmeleri ve Filistin halkına insani yardımların sağlanması için çaba göstermeleri çağrısında bulunuldu. İsrail'in işlediği suçlar için diplomatik, yasal ve caydırıcı tedbirler alınması talep edildi ve İİT Genel Sekreteri'nden somut tedbirler belirlemesi istendi.

Ayrıca, uluslararası koruma gücü gönderilmesi yoluyla Filistin halkına uluslararası koruma sağlanması gerekliliği vurgulandı. Bu bildiri İİT İcra Komitesi tarafından kabul edildi.