Savunma Bakanı James Cartlidge, yaptığı açıklamada, bu jetlerin şu ana kadar hizmet dışı bırakılmadığını ve Ukrayna'ya bağışlanmadığını belirtti. Ancak, Tranche 1 Typhoon filosunun yedek parça envanterine katkıda bulunmak amacıyla kullanılabilir parçalardan arındırılarak “üretimi azaltma” programına tabi tutulacağını ekledi.

Peru, Güney Kore'den FA-50 jet alımını hızlandırdı Peru, Güney Kore'den FA-50 jet alımını hızlandırdı

Şu anda askeri sicilde 30 adet Tranche 1 uçağı bulunuyor ve bunların 26'sının Mart 2025 sonuna kadar hizmet dışı bırakılması planlanıyor. Geçen yılın sonlarında ortaya çıkan planlar, savunma kapasitesinde potansiyel bir boşluk olabileceği endişesiyle tartışmalara neden olmuştu.

Milletvekili Mark Francois, "Elimizde çok az uçağımız kaldığına göre, neden 30 uçağı emekli edelim. En azından onları savaş rezervine koymamız gerekmez mi?" ifadelerini kullanarak endişelerini dile getirdi.

Teknik olarak yükseltmek mümkün

BAE Systems, Typhoon Tranche 1 uçaklarını yükseltmenin teknik olarak mümkün olduğunu, ancak Savunma Bakanlığı'nın böyle bir talepte bulunmadığını belirtti. Mevcut planlara göre, RAF'ın 30 Typhoon Tranche 1 uçağının büyük bir kısmı 31 Mart 2025'te hizmet dışı kalacak, dördü ise 2027'ye kadar muhafaza edilecek.