Türk savunma sanayisi şirketi Katmerciler, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen TEKNOFEST İzmir'de sergilediği askeri kara araçları ile dikkat çekti. Katmerciler İcra Kurulu Başkan Vekili Furkan Katmerci, festivalin büyük heyecan yarattığını ve Türk teknolojisinin uluslararası arenada tanıtılmasına katkı sağladığını belirtti.

Katmerci, gençlerin ve çocukların bu etkinliğe büyük ilgi gösterdiğini ve Türk teknolojisinin gururla sergilendiği bir platform olduğunu vurguladı. Ayrıca, savunma ve teknoloji fuarlarının herkesin katılması gereken etkinlikler olduğunu, Türk insanının, iş insanının ve mühendisinin başarılarını gördükçe gururlandığını ifade etti.

Katmerciler, festivalde UKAP ve mayına karşı korumalı zırhlı araç HIZIR 4X4'ü sergiledi. Furkan Katmerci, Katmerciler'in 2010'dan beri zırhlı savunma araçları ürettiğini ve son 3 yılda UKAP projesi üzerinde çalıştıklarını belirtti. UKAP, Orta sınıf 2. seviyede tasarlanan bir araçtır ve diğer firmalar için bir örnek teşkil etmektedir. Katmerci, aracın Kara Kuvvetleri'nin ihtiyaçlarına göre sürekli güncellendiğini ve ASELSAN ile birlikte tasarlandığını açıkladı. Araç, Avrupa'da benzerlerine pek rastlanmayan bir tasarımı temsil etmektedir.

HÜRJET ve GÖKBEY birlikte dünya sahnesine çıkacak HÜRJET ve GÖKBEY birlikte dünya sahnesine çıkacak

Ayrıca, UKAP'ın farklı versiyonlarının geliştirildiğini ve hem dizel hem elektrikli motorla çalışan hibrit bir versiyonunun tasarlandığını belirtti. Bu aracın şarj süresinin kısaltıldığını ve menzilinin artırıldığını açıkladı. Katmerci, aracın yıl sonunda farklı lansmanlarını yapacaklarını söyledi.

Furkan Katmerci, HIZIR 4X4 aracının 8 ve 13 kişilik HIZIR-I ve HIZIR-II adlı iki versiyonu olduğunu belirtti. Bu araçların Afrika'da birçok ülkenin ordusu tarafından kullanıldığını ve Türkiye'de de sınır güvenliği versiyonunun aktif olarak görev yaptığını açıkladı. Katmerci, Afrika'nın birçok ülkesiyle temasta olduklarını ve HIZIR'ın farklı versiyonlarını kısa vadede yenileyerek satışlarını sürdüreceklerini ifade etti.