Milli Savunma Bakanlığı'nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, terör örgütü mensuplarının etkisiz hale getirilmesi için gerçekleştirilen hava harekatına dikkat çekildi. Açıklamada, teröristlerin kendilerini bekleyen sonun kaçınılmaz olduğu ve bir gece ansızın inlerine yapılan saldırının süreceği vurgulandı. Teröristlerin tamamen etkisiz hale getirilinceye kadar mücadelenin devam edeceği ifade edildi.

Açıklamada, Irak'ın kuzeyine düzenlenen hava harekatının amacının, PKK/KCK ve diğer terörist unsurların etkisiz hale getirilerek, bölgeye yönelik terör saldırılarının engellenmesi ve sınır güvenliğinin sağlanması olduğu belirtildi. Hava harekatının Birleşmiş Milletler Anlaşması'nın 51. maddesinden doğan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde icra edildiği vurgulandı.

Dünyanın tercih ettiği araçlar bu ellerde şekilleniyor Dünyanın tercih ettiği araçlar bu ellerde şekilleniyor

Açıklamada, 1 Ekim 2023 tarihinde saat 21.00'de başlayan hava harekatı sonucunda teröristlerin kullandığı mağaralar, sığınaklar, barınaklar ve depoların bulunduğu 20 hedefin imha edildiği bildirildi. Harekat sırasında yerli ve milli mühimmatın kullanıldığı ve birçok teröristin etkisiz hale getirildiği ifade edildi.

Ayrıca, harekat sırasında masum sivillerin, dost unsurların, tarihi ve kültürel varlıkların ve çevrenin zarar görmemesi için gerekli tüm tedbirlerin alındığı vurgulandı. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin terörle mücadelesine azim ve kararlılıkla devam edeceği belirtildi.